Historie klubu

Historie sokolovského basketbalu se začala psát v 50. letech 20. století. V této době byl v Sokolově pouze jeden basketbalový oddíl – Tělovýchovná jednota Baník Sokolov, ve kterém společně působili jak ženské tak mužské týmy.

Tento oddíl se dlouho výkonnostně pohyboval v krajském průměru a členskou základnu tvořilo 20 – 50 členů. První úspěchy v kraji – tituly krajských přeborníků získala družstva dorostenek (1975, 1977), minižáků (1978, 1979, 1980) a dorostenců (1977), kteří jako první z oddílu vybojovali postup do dorostenecké ligy. V přeboru minibasketbalu Čech v roce 1978 se mladší žáci umístili na medailovém 3. místě.

V tomto období se klub snažil předvést sokolovské veřejnosti a zejména mládeži kvalitní basketbal – pořádání Velké ceny v basketbalu reprezentačních družstev žen (celkem 6 ročníků), mezinárodní utkání mužů (Kuba, Polsko) i vrcholné celostátní akce jako např. finále Československého poháru mužů i finálové turnaje všech mládežnických kategorií.

Systematická práce s mládeží se projevila účastí dorostenců i dorostenek v republikových ligách – od již zmíněného roku 1977 hráli dorostenci celkem 12 sezón a dorostenky rovněž 12 sezón v nejvyšších soutěžích svých kategorií.

Mezi největší úspěchy této doby můžeme zařadit jednu sezónu, kterou absolvovalo družstvo žen dokonce v národní lize.

K 1. listopadu 1991 vystoupil oddíl basketbalu ze svazku TJ Baník Sokolov, jehož byl dlouhá léta součástí, a vytvořil samostatný klub – Basketbalový klub Sokolov (BK Sokolov).

Vznik samostatného Basketbalového centra mládeže

Až o 3 roky později z BK Sokolov vystoupil Mgr. Jiří Widž a začal budovat samostatný ženský klub, který se 31. května 1995 stal právoplatným Občanským sdružením.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>